Sekcję założył w roku 1965 Andrzej Mikulski, były Prezes KOZBad. Andrzej ma zaszczyt posiadania legitymacji z Nr 1 potwierdzającej przynależność do sekcji kometki AZS AGH. W latach 1965-1984 sekcja podobnie jak wiele innych sekcji działających na terenie Krakowa uczestniczyła w rozgrywkach ligi „Czarnej kawy’ organizowanej przez Wojewódzki Zarząd TKKF. Zespół naszych studentów nie był potentatem tych rozgrywek o czym można się dowiedzieć z nielicznych zachowanych archiwalnych dokumentów . Z ligi nie można było ani awansować ani spaść do niższej klasy rozgrywkowej. Tymczasem w innych ośrodkach akademickich w Polsce badminton był mocną dyscypliną. W 12 drużynowej państwowej lidze z powodzeniem rywalizowały zespoły AZS Gdańsk, AZS Radom, AZS Wrocław i AZS Warszawa.
W Krakowie istniała wówczas jedyna silna drużyna Apollo Kraków, biorąca udział w rozgrywkach I ligi państwowej. (przez jeden sezon zawodnicy Apollo występowali w I lidze po szyldem Cracovii”.)
Przełomowy dla sekcji był rok 1985. Wykonaliśmy pierwszy krok w kierunku sportu wyczynowego. Sekcja AZS AGH została zgłoszona do rozgrywek III ligi śląskiej. Po jednym sezonie sekcja uzyskała awans do jednej z grup II ligi państwowej. Po czterech latach gry w II lidze AZS AGH Kraków w trzecim kolejnym turnieju barażowym rozgrywanym z udziałem zwycięzców grup II ligi i spadkowiczów z I ligi, AZS AGH uzyskał awans do I ligi. Od roku 1990 sekcja nieprzerwanie do tej pory uczestniczy w najwyższej klasie rozgrywkowej – Ekstralidze Badmintona PZBad. Dla naszego klubu to trzydziesty pierwszy sezon, jesteśmy najstarszym pierwszoligowcem uczestniczącym nieprzerwanie w tych rozgrywkach. W rozgrywkach ligowych w zmiennych nastrojach osiągaliśmy wyniki od pozycji medalowych – (najlepszy wynik to Mistrzostwo i Wicemistrzostwo Polski oraz pięć medali brązowych po ocalenia rzutem na taśmę w turniejach barażowych). Kadrę zawodniczą sekcji stanowili i stanowią w głównej mierze nasi wychowankowie.
W dawnych latach istotnymi wzmocnieniami byli również zawodnicy innych klubów podejmujący studia na Naszej Uczelni i innych uczelniach Krakowa. Wartym odnotowania jest również fakt, że w różnych okresach nasze barwy reprezentowali olimpijczycy: Jacek Hankiewicz, Robert Mateusiak , Bożena Bąk-Siemieniec i Michał Łogosz – wybitni sportowcy polskiego badmintona.
Największe sukcesy indywidualne uzyskał w naszych barwach Damian Pławecki zdobywając dwa złote medale Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów i dwa srebrne medale Akademickich Mistrzostw Świata. Nasi wychowankowie Andrzej Nowak i Hubert Pączek rozpoczynając w AZS AGH edukację badmintonową w wieku szkolnym, uzyskiwali wyniki medalowe rozgrywek szczebla mistrzowskiego w różnych kategoriach wiekowych. W ich dorobku są również medale najcenniejsze dające tytuły Mistrzów Polski. Hubert Pączek uczestnik czterech edycji Akademickich Mistrzostw Świata i Europy ma w swoim dorobku medal brązowy AMŚ oraz dwa medale AME. Ponadto zdobył medal srebrny w Drużynowych Mistrzostwach Europy będąc jednym z jej podstawowych zawodników. Jedną z najważniejszych postaci zespołu jest Barbara Kulanty. Przez wiele sezonów reprezentowała barwy SKB Suwałki zdobywając wiele tytułów Mistrzyni Polski. W barwach AZS AGH również osiągała znakomite wyniki sportowe: kilka medali IMP oraz znaczący udział
w wynikach Zespołu Ligowego w tym startu w Pucharze Europy po zdobyciu przez AZS AGH w roku 2006 mistrzostwa Polski. Start w pucharze Europy dał naszemu klubowi piąte miejsce. Warto również wspomnieć o wybitnych wynikach Basi w kategorii seniorów: tytuł Mistrzyni Świata i Mistrzyni Europy.
Najważniejsze wyniki uzyskane w rozgrywkach Najwyższej Ligi Państwowej:
2006 rok – złoty medal
1998 rok – srebrny medal
2005 rok – brązowy medal
2013 rok– brązowy medal
2014 rok– brązowy medal
2015 rok– brązowy medal
2016 rok– brązowy medal
Równolegle z aktywnością sportową zespół ludzi zaangażowanych w działalność sekcji wykazywał się duża aktywnością na polu organizacyjnym. Dzięki wsparciu AZS AGH i AZS Kraków nasze miasto było gospodarzem wielu dużych imprez sportowych w naszej dyscyplinie m.in. : Akademickich Mistrzostw Świata, dwukrotnie Akademickich Mistrzostw Europy, czterokrotnie Mistrzostw Polski Elity i kilkunastokrotnie Finałów Akademickich Mistrzostw Polski. Doceniając nasz dorobek w perspektywie kilkudziesięcioletniej działalności, Kapituła Koła Seniorów AZS Kraków w roku 2016 wyróżniła naszą sekcję przyznając statuetkę Złotego Gryfa.
Wszystkie wymienione powyżej dokonania oraz wiele innych, których zabrakło w tym bardzo krótkim podsumowaniu działalności naszej sekcji, złożyły się na rozpoznawalny i pozostaję w osobistym przekonaniu, pozytywny wizerunek AZS AGH w polskim badmintonie.