Słodko-gorzkie zakończenie Ekstraligi Badmintona

W dniu 22.04.2023 roku odbyła się w Krakowie V runda Ekstraligi Badmintona kończąca sezon rozgrywek 2022-2023. Nasza drużyna zmierzyła się z zespołami: AMW Badminton School Gdynia, Beninca Feniks Kędzierzyn Koźle oraz KS Badminton Kobierzyce.

Z perspektywy realizacji celu sportowego, jakim było w tym sezonie dla naszego zespołu utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej, najważniejszy był pierwszy mecz z zespołem niżej notowanym w tabeli AMW Badminton School Gdynia. Konfrontacja zakończyła się zwycięstwem naszego zespołu w stosunku 6:1. Dla zespołu AGH Punty zdobyłi: Marcin Kalitka, Szymon Stokfisz – gra deblowa, Anna Mikhalkova i Dominika Guzik – Płuchowska – gra pojedyncza kobiet, Jan Lewandowski  i Szymon Stokfisz – gra pojedyncza mężczyzn oraz Marcin Kalitka, Anna Mikhalkova – gra mieszana. Mecz pomimo wysokiego zwycięstwa miał dość wyrównany przebieg, ale zgodnie z przewidywaniami zakończył się naszym zwycięstwem.

W kolejnym meczu naszymi przeciwnikami był zespół Beninca Feniks Kędzierzyn Koźle, walczący
o awans do finałowej czwórki ligowej. Mecz zakończył się naszą porażką w stosunku 5:2. Mecz miał również wyrównany przebieg, jednak ze wskazaniem na naszego przeciwnika. Punkty dla zespołu AGH zdobyli: Marcin Kalitka, Szymon Stokfisz – gra deblowa oraz Dominika Guzik – Płuchowska – gra pojedyncza kobiet.

Trzeci mecz z zespołem KS Badminton Kobierzyce decydował o naszym pozostaniu w Ekstralidze bez konieczności rozgrywania dodatkowego turnieju barażowego. Tylko zwycięstwo gwarantowało takie rozwiązanie. Zespół AZS AGH stanął na wysokości zadania i po wyrównanej, można powiedzieć bardzo emocjonującej rywalizacji, pokonał przeciwnika w stosunku: 5:2. Dla zespołu AGH punkty zdobyli: Marcin Kalitka, Szymon Stokfisz – gra deblowa mężczyzn, Dominika Guzik-Płuchowska, Olga Tykhorskaya – gra deblowa kobiet, Anna Mikhalkova i Dominika Guzik Płuchowska – gra pojedyncza kobiet, Szymon Stokfisz – gra pojedyncza mężczyzn. W grze deblowej mężczyzn o naszym sukcesie zadecydowały dwie lotki. Nasi zawodnicy wygrali 15-14, 15-14. Nie zawsze szczęście i fortuna losu były po naszej stronie –  tym razem tak.

„Przed nami kolejny sezon, duża niewiadoma. W całej naszej ponad trzydziestoletniej obecności w najwyższej klasie rozgrywkowej, w odniesieniu do nadchodzącego sezonu podjęto decyzję o najbardziej radykalnych zmianach organizacyjnych. Pierwszą z nich jest redukcja zespołów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraligi sezonu 2023/2024 z 12 do 10 zespołów co już przed sezonem podniosło poprzeczkę w rywalizacji o pozostanie w gronie zespołów ekstraligowych. Kolejne ustalenia organizacyjne to zwiększenie terminów ligowych z dotychczasowych 5 do 9 terminów oraz konieczność rozgrywania wszystkich meczów we wtorki o godzinie 17.00. Założeniem tych zmian jest zwiększenie obecności badmintona w mediach a w szczególności w telewizji. Sprostanie tym nowym wyzwaniom organizacyjnym jest zadaniem skomplikowanym i trudnym. Chcemy podjąć to wyzwanie, z głębokim przekonaniem, że tak jak dotychczas, możemy liczyć na pełne wsparcie naszych działań ze strony władz naszego Klubu i wszystkich pozostałych Osób wspierających nas dotychczas.” ~ trener Krzysztof Hodur